Mit érdemes egy vadászgörénynek beszerezni?
2012.04.05. 15:23
Rövid lista az elengedhetetlen dolgokról..
A görény az egyik legdrágább mulatság az elterjedt háziállatok közül, ezt nem árt az elején leszögezni. Nem is a görény, inkább a felszerelés:
Ha már kiszemeltük "áldozatunkat", hogy otthonunkba fogadjuk, feltétlen szükségesek a következők - persze, mielőtt hazahoznánk a jövevényt:
Először is, a ketrec. Általában ez jelenti a legnagyobb kiadást, de érdemes inkább nagyobb, strapabíróbb darabba beruházni. A ketrec semmiképpen se rendelkezzen 100x50-esnél kisebb alapterülettel, ha egy szintes. Ez egy görénynek épp elegendő, ha napi rendszerességgel ki van engedve pár órát. Ez az alsó határ, felső nem hiszem, hogy lenne. Kifejezetten görényeknek kitalált ketreceket is árulnak már egy ideje az üzletek, ezek nem olcsó darabok. Érdemes az interneten körülnézni, ha jó áron akarunk jó állapotú nagy ketrechez jutni. Ha barkácsolós kedvünkben vagyunk, akár mi is készíthetünk.
Nem tűnik még rossz ötletnek, ha két, az előbb említett 100x50es ketrecet egymásra rakunk és összenyitjuk őket - a felül lévő ketrec aljának kivágásával és megfelelő rögzítéssel. A ketreceken általában két ajtó van: egy az elején, egy pedig a tetején. Arra figyelni kell, hogy ezeket a görény ne tudja kinyitni, ne legyenek lazák a rácsok.
És itt most megjegyezném, hogy görénybiztos ketreccel még nem találkoztam. Túl intelligensek ezek az állatok, szökésből csillagos hatos jár legtöbbjüknek.
A ketrec tartalmáról:
Ami elengedhetetlen az egy itató tál, vagy golyós itató - amire szoktatva van - és egy etető tál. Célszerű a ketrecben elhelyezni az utóbbit, ha szobában etetünk, gyakran széthordják és eldugják a görények az ennivalót. Erre a gazdi rendszerint akkor szokott rádöbbenni, mikor már megromlott az ételük - ami főként hús legyen - és erős szagot áraszt.
Ami még kell, az egy - vagy kettő, a ketrec méreteitől függően - almostál. Létezik háromszög alapú és téglalap alapú is. Érdemes rákérdezni, melyikre szoktatta rá a görényt az előző gazdi, van, aki válogat forma szerint is. A különböző almokról egy másik szösszenetben.
Nem árt egy függőágy, vagy bújó, ami a ketrecbe akasztva általában hálózsákként üzemel a görényeknek. Esetleg párnák, de tulajdonképpen a ketrec aljába akár kinőtt pulóver vagy törölköző is megfelel. - Ezekből érdemes két garnitúrát beszerezni, hisz havonta-két hetente ezeket mosni kell. Felváltva lehet használni a két függőágyat, a két párnát, bújót.
Amíg kicsi a görény, az a tapasztalatom, nem árt, ha van bent nála valami játék - csörgős, gumiegér, labda -, de ezekre nem minden görény vevő. Ha ki vannak engedve, inkább a szobában fognak játszani.
Amit még szerezzünk be: egy hordozó, hogy legyen miben elhozni, állatorvoshoz vinni. Macskákra tervezett darabok tökéletesen megfelelnek, ellenben a rágcsálóknak szánt, fele akkora hordozókkal. Kerüljön bele egy takaró, vagy függő a kényelem érdekében. Hosszabb utak esetére golyós itatót is rá lehet erősíteni.
Egy hám és póráz is el fog kélni, de míg nincs túl a görény az oltássorán, nem ajánlott kivinni sétálni. Ezt érdemes akkor beszerezni, mikor a görény már be van oltva, és elért egy bizonyos méretet. Általában lehet állítani a hámokon, de már jártam úgy, hogy kicsi lett fél évvel később.
Játékok: semmi szőrös, könnyen foszló anyagből készült plüss, ha ezeknek a belsejét megeszik, bélelzáródást kaphatnak, ami határozottan állatorvost igényel.
Költséghatákony játék a flakon, kupakok, wc papír gurigák.
Általában szeretik a labdákat, gumiegereket, amik sipolnak vagy zörögnek. Kifejezetten görényeknek készült játékot még nem láttam, de általában megfelenek nekik az eredetileg macksáknak vagy kutyáknak készült darabok.
Ami nem feltétlenül elengedhetetlen, az a karomvágó csipesz, ugyanis ezt könnyen helyettesíthetjük kis ollóval.
Ezzel szemben elengedhetetlen, hogy, mire megérkezik hozzánk az új jövevény, legyen a hűtőben friss hús!
|